Džavoronok-Hadrava na MS U19 v Portu

O účast v hlavní soutěži na letošním Mistrovství světa rozhodlo loňské umístění na ME U18. Naše dvojice Donovan Džavoronok - Martin Licek obsadila na loňském šampionátu 5. místo a tím si vybojovala nasazení do hlavní soutěže v letošním MS U19 v Portu.

Mezi tím Martin Licek přestal hrát beach na reprezentační úrovni a Donovan Džavoronok začal hrát se svým šestkovým spoluhráčem z ČZU Praha Michaelem Hadravou.

Systém turnaje byl stejný jako Grand Slam WT - 8 skupin po čtyřech, vítězové skupin byli nasazeni rovnou do druhého kola finálového pavouka pro 24 týmů a v prvním kole se utkaly týmy z druhého a třetího místa ve skupinách a o jejich nasazení rozhodnul los.

Naše dvojice Donovan Džavoronok - Michael Hadrava měli nejvyrovnanější skupinu, která obsahovala dva semifinalisty GER, LIT a NOR.

Litevci, kteří postoupili z kvalifikace a nahradili dvojici ze Sierra Leone, která nedorazila, se nakonec probojovali až do semifinále a skončili na 4. místě. Další dvojice ze skupiny Němci celý turnaj vyhráli. Poslední tým ve skupině Norové, kteří v kvalifikaci porazili silnou dvojici Poláků. Bylo jasné, že se bude bojovat o každý bod.

První zápas ve skupině s Litvou spončil porážkou našich 0:2. V prvním setu byli Litevci lepší v poli a dokázali proměnit bodové míče. Druhý set  byl vyrovnanější až do stavu 20:19, kdy přišla chyba naší dvojice v útoku a soupeř ji hned využil k zakončení zápasu.

Druhý zápas s Nory, který začínal v 9:15 ráno, začal z naší strany velice ospale. Klukům se nedařilo téměř nic a hlavně vázla komunikace. O přestávce jim zřejmě došlo, že když budou pokračovat v tomto výkonu, bude to znamenat konec v turnaji! Ve druhém setu došlo k zázračnému zlepšení obou hráčů, Norové znervózněli a začali dělat chyby. Zápas se rozhodoval v Tiebreaku, ve kterém si kluci hned od začátku udělali výrazný náskok, který udrželi až do vítězného konce.

Třetí zápas s Němci měl podobný průběh jako zápas s Litevci. V prvním setu byli Němci úspěšněnjší na bloku a v poli. Ve druhém setu do stavu 18:17 vyrovnaný boj s pěknými výměnami na obou stranách, pak se ale projevila vyzrálost německé dvojice a výbornou obranou v poli a na bloku zaslouženě porazili naše kluky 2:0.

Ve finálovém pavouku na naše kluky čekala dvojice z Indonézie - oba hráči nižší postavy, ale technicky velice zdatní. Utkání se hrálo na odkrytém kurtu, ale protože celý turnaj v Portu se hrál za příjemného počasí (bylo pod mrakem a foukal slabý vítr), zápas to nijak neovlivnilo.
Pro naši dvojici to byl nejlepší zápas celého turnaje. Kluci hráli pozorně v obraně, dobře podávali a hlavně oba bojovali! Výsledkem bylo vítězství 2:0 a postup do dalších části, kde dalším soupeřem byla dvojice z USA.

V prvním setu naši kluci často chybovali na útoku a Američani se ukázali jako velice technicky a takticky zdatný tým. Druhý set byl vyrovnanější až do technického oddechu, pak však dvojice z USA zapla a naši přestali bojovat. Prohrou 0:2 pro kluky turnaj skončil na 9. místě.

Toto umístění odpovídá jejich výkonu v celém turnaji. Dvojice, které se umístily na prvních místech jsou lepší zejména v obraně a proměněných bodových míčů a také v komunikaci. Špička je velice vyrovnaná a zápas rozhodují maličkosti v koncovkách. Další akcí, kterou kluci spolu absolvují je začátkem srpna ME U20 v Litvě.